Dijital Pazarlamada Anahtarlar: KİTLE

dijital pazarlama Fikir hunisi

Dijital Pazarlamada Anahtarlar: KİTLE

dijital pazarlama Fikir hunisi

Dijital pazarlama anahtarlarını inceleyeceğimiz bir yazı serisi yazmayı planlıyoruz. Bu seri içindeki bilgiler ve yazılarda kaynak gösterilerek güvenilirliğini ispatlamış yazar ve yazılardan örnek alacağız ve güncel yorumlarımız ile zenginleştireceğiz. Hadi başlayalım. Sorumlu olduğunuz ürünlerin veya hizmetlerin pazarlama kampanyalarını, en ilgili olabilecek tüketicilere ulaştırabildiğiniz ölçüde, iş hedefleriniz açısından başarılı adımlar atıyorsunuz demektir. Markanızın büyümesi ise, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin satın alma süreçlerinin tüm adımlarında, onlara, beklentilerini aşan bir deneyim sunmanızdan geçiyor. Rekabetin her geçen gün arttığı pazarlama dünyasında, küçük büyük tüm işletmelerin, satın alma süreçlerinin adımlarında veriye dayalı kararlara göre seçilen en ilgili tüketicilere ürün veya hizmeti ulaştırabilmesi gerekiyor. Yani “kitle” seçiminiz, uzun vadede, markanızın rakiplerinizden ayrışmasını sağlayabilir.

Ürün tanıtımlarınızda kitleye verdiğiniz mesajın doğru şekilde kurgulanması, tüketicilerin bir markaya bakış açısını kısa sürede olumsuz veya olumlu bir biçimde kolayca değiştirebiliyor.

En basit örnekle kampanyaya çıktığı ürün fiyatı ile sitesinde sunduğu ürün fiyatı birbiri ile tutmayan bir firmanın tüketiciler açısından özensiz veya tutarsız olarak nitelendirilebilir olması kaçılınmazdır. Bu durum, marka ile gelecekte kurulabilecek satın alma ilişkilerini de etkileyebilir. Öte yandan, herkese sunmadığı fırsatları reklamlarında sadece site ziyaretçilerine bir ödül olarak sunan bir marka veya CRM sistemindeki bilgileri kullanarak veri analizi yaptıktan sonra, farklı segmentlerdeki müşterilerine göre özelleştirilmiş ve ilintili reklamlar gösteren bir işletme, tüketicilerin beklentilerini aşarak, marka bağlılığını artırabilir.

Müşterilerini ve potansiyel müşterilerini en iyi şekilde anlayıp, ilgi alanları ve bilgilerinden faydalanarak en uygun pazarlama mesajlarını içeren reklamları gösterebilen pazarlama uzmanları, hedeflerine başarılı bir biçimde ulaşabilirler.

Kitle konusuyla ilgili olan, “Doğru kişiye, doğru zamanda, doğru mesajla ulaşmak”, neredeyse tüm pazarlama uzmanlarının bildiği ve uygulamaya çalıştığı bir söylem. Dolayısıyla bunun detaylarına ihtiyaç duyulabilir. Kitle konusuna dair önerilerimizi, Dijital Pazarlama Dönüşümü açısından üç kısımda inceleyebiliriz:

1) Müşterilerinizi daha iyi tanımak için bir veri stratejisi edinin.

Öncelikle mevcut müşterilerinizin elinizdeki verilerine odaklanın. Bir çok farklı faktörle müşterilerinizi ilgi ve alaka gösterimlerine göre veri toplayabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu segmentler üzerinden kampanyalarınızı yönetin hitap ettiğiniz bölge, yaş, cinsiyet, ilgi alanları ve ilgilendiği ürünler başlıca segment kategorilerinizi oluşturabilir. Yeni ürün lansmanı, yeni pazar açılımı gibi stratejik kararlar alırken bu verilerinizi değerlendirebilirsiniz.

2) Pazarlama yaklaşımınızı tüm satın alma sürecine yansıtın.

 Mevcut müşterilerinize veya potansiyel müşterilere hangi hedeflemeler ile ulaşabileceğinizi ve bu adımlardaki net hedeflerin neler olması gerektiğini belirleyebilirsiniz. “Görme, Düşünme, Yapma, Önemseme” analizleri ile müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize ulaşım yolları ve alanları oluşturun.

3) Kitle hedeflemelerinizi kanallar arası ve bağlantılı bir şekilde gerçekleştirin.

Farklı medya kanallarındaki iletişimlerinizi ve reklam stratejilerinizi bağlantılı bir şekilde yönetmeye çalışabilirsiniz. Medya kanallarındaki reklam çalışmaları sonucunda elde ettiğiniz raporlamaları ve performans verilerini elinizden geldiğince yorumlayın ve gelecek iletişim deneyimleriniz için kullanın, tüm kanallarındaki performans pazarlaması çalışmalarında da bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Unutmayın; kitle stratejilerini sürekli olarak, otomatik bir biçimde ve değişen müşteri davranışlarına göre, hızlı bir biçimde farklılaştırmak bu işin olmazsa olmazıdır. Ayrıca müşteri verilerinizi toplamak ve yorumlamak için mutlaka yazılımlardan yardım almalısınız. Tüm ürün, hizmet ve markalarınız için Fikir Hunisi’nden destek ve danışmanlık alabilirsiniz.  

Bu yazımızı mevcut birikimlerimizi kullanarak Google Türkiye’nin performans pazarlama makalelerini yorumlanması ile oluşturduk sizin fikir birikimlerinizde de yer tutması dileğiyle.