Örümcek ağlarını örer, titreşimi bekler.

Örümcek ağlarını örer, titreşimi bekler.

Fikir Hunisi Blog - Örümcek ağlarını örer, titreşimi bekler.

Tüketicilerin markanızı tercih etmesini sağlamak için onlar arama yaparken karşılarına çıkmanız yeterli değildir. Aynı örümceklerin ağını deneyimlerinden ve içgüdülerinden faydalanarak stratejik bazı noktalara örmesi sonucunda beslenme, hayatta kalma olasılıklarını yükselttikleri gibi; en iyi sonucu elde etmek ve marka bağlılığını aşılamak için bazı davranış bilimi ilkelerinden yararlanmak gereklidir. Tüketici ilgisini favori markalardan diğerlerine çekmek amacıyla reklam metnini değiştirirken davranış biliminin beş ilkesinden yararlandığınızda aynı zamanda marka bağlılığı da oluşuyor. Marka tanınırlığında ve tercih edilen marka haline dönüşmesinde rol oynayacak ve her eğilimin en etkili halleriyle desteklediğimizde elde edebileceğimiz bu ilkelere değinecek olursak;

  1. Bedavanın gücü: Alışverişle birlikte ücretsiz ürün, teklif ve kuponlar sunulması, tüketici için büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.
  2. Otorite ön yargısı: Markalar, ürünler ve hizmetler, uzmanlar ile güvenilir kaynaklar tarafından desteklendiğinde rakiplerine kıyasla bir adım öne çıkar.
  3. Çerçeveleme: Referans çerçevesini değiştirmek, kullanıcıların ürünün veya hizmetin değerini yeniden gözden geçirmesini sağlayabilir. Çerçevelemeden yararlanarak örneğin kullanışlılık ve zaman tasarrufu gibi avantajları vurgulayabilirsiniz.
  4. Toplumsal kanıt: Yorum ve önerilerden yararlanmak veya ürünün ya da hizmetin alakalı bir referans grubu arasında popüler bir seçim olduğunu vurgulamak, çok ikna edici yöntemler olabilir.
  5. Maliyetli sinyalizasyon: Premium ilişkilendirmeler yaparak ve ürünü diğerlerinden ayıran özellikleri vurgulayarak, ürünün premium olduğunu gösterebilirsiniz.

Farklı ilkelerin (eğilim adı da verilir) etkisini teker teker test etmek için markaların reklam metinlerini değiştirdiğinizde alışveriş yapanların tercihlerini en sevdikleri markadan diğer markalara kaydırabilirsiniz. Kullanıcıların kimi zaman, hiç duymadıkları hayali bir markayı tercih etme sebebi bu ilkelerden faydalanılarak oluşturulan /değiştirilen reklam metinlerinden kaynaklıdır.

Akıllı ve sorumlu bir şekilde kullanıldığında davranış bilimi, “karmaşık dünyada” tüketicilerin tercihlerini değiştirip koruyabilme konusunda güçlü bir araçtır. Tüm eğilimlerden yararlanarak reklam metninin etkisini artırmak, sizi tatmin edecek mükemmel sonuca yaklaştıracaktır. Kısaca mevcut araçları kullanın ve sonuç elde etmek için davranış bilimiyle yaratıcılığın gücünü birleştirin. Örümceklerden örnek alın bekleyin, elde edin ve yaşamın enerjisini, titreşimi hissedin.