Radyoda İlgi Çekici Olmak

Radyoda İlgi Çekici Olmak

Radyoda İlgi Çekici Olmak

Radyoda İlgi Çekici Olmak

 Radyo reklamlarında işin zor kısmı yine bir tuşa bağlı olmanız. Dinleyici ilk girişte etkilenmediyse ilgi çekici değilse hemen diğer kanallarda güzel bir müzik arayışına girecektir. Sizin ne kadar uğraştık demenizin bir önemi yoktur o anda dinleyicinin insafınızdasınız. İlgi çekici ve dinlemeyi sağlayacak meyin yazmak zor olsa da güzel bir metin yazdığınızda etkisi büyük olacaktır. Bir kere dinleyicinin müziğinin arasına giriyorsunuz. Bu nedenle etkileyici olmak zorundasınız. Metninizin akılda kalıcı olması, sade anlaşılır olması ve seçtiğiniz seslendirmen de önemli bir rol oynayacaktır. Sektöre vurgu eden ses efektleri kullanımı, diyaloglarda ise gündelik yaşamda olduğu gibi doğallığı yakalamak önemli. Diyalogların kağıttan okunduğunu ve eğreti durduğunu dinleyici çok rahat anlayacaktır. Oysaki ortam sesleri ile birlikte iki kişi arasındaki diyaloglarda karşı taraf düşüncelerini söylerken diğer tarafta onaylar ya da kısa sözcüklerle katkıda bulunur. Bu doğallığı sağlamak önemli bir detay olacaktır. Görsel olarak algıladığımız şeyleri daha kalıcı olabilir. Tamamen işitsel olan bu reklam türünde akılda kalıcı olmayı sağlamak işin en zor kısmı olacaktır.

 Reklamınız için doğru tonu bulmak önemlidir. Mizah genellikle en çok tercih edilen bir yaklaşımdır. Mizah güzeldir ama her radyo reklamında her zaman mizah olmalıdır gibi bir durum doğru değildir. Mizahtan başka yaklaşımlarda ortaya çıkabilir. Mizah ile daha samimi, cana yakın, sizin markanız imajını verirken ortaya koyabileceğiniz yeni bir yaklaşım ile de markaya işitsel olarak klas bir marka imajıda yaratabilirsiniz. Mizah olmadan da etkili ve çekici olabilirsiniz. Komik olmak zorunda değilsiniz ama ilgi çekici olmak zorundasınız.

 Radyo reklamlarında ilk beş saniye dinleyiciyi tutmak için en önemli süredir. Sade olun, ilgi çekici ve anlaşılır olun. Dinleyicinin sizde kalmasını sağlayın. Bizde Fikir Hunisi’nde kalmanız için ilgi çekici olmaya devam edeceğiz. 😉